| Capacity | 1000 Chapatis Per Hour |
| Automation Grade | Semi automatic |
| Usage/Application | Hotel |
| Model Name/Number | S1001 |
| Material | Stainless Steel |
| LPG Consumption | 2 kg/hr |
| Color | Silver |
| Machine Weight | 500 kg |
| Roti Size | Maximum 9 Inch |
| Machine Size | 6x3x5 Feet (LxWxH) |
| Operating Area | 10x7x7 Feet (LxWXH) |
| Power Required | 5 kW |
| Brand | Athak Technology |
| Gas Type | LPG or PNG |



Price:
Price 450000 INR / Unit
Minimum Order Quantity : 1 Unit
Heating System : Electric
Automatic : Yes
Product Type : Automatic Chapati Making Machine
General Use : Restaurant & Hotel
Price 200000 INR / Unit
Minimum Order Quantity : 1 Unit
Heating System : Electric
Automatic : Yes
Product Type : Nano Automatic Roti Making Machine
General Use : Restaurant & Hotel
Price 220000 INR / Unit
Minimum Order Quantity : 1 Unit
Heating System : Electric
Automatic : No
Product Type : Commercial Semi Automatic Roti Making Machine
General Use : Restaurant & Hotel
Price 200000 INR / Unit
Minimum Order Quantity : 1 Unit
Heating System : Electric
Automatic : Yes
Product Type : Stainless Steel Jowar Roti Making Machine
General Use : Restaurant & Hotel